Knihy

Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky 2/2

17. dubna 2016 v 18:45 | Peťa

 1. DÍLO OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY

Literární druh: epika
Literární žánr: novela = je prozaický žánr kratšího nebo středního rozsahu podobně jako povídka, s níž se někdy zaměňuje. Od povídky a od románu se liší tím, že se soustřeďuje na jeden jednoduchý, ale poutavý a nápaditý příběh. Tomu se věnuje dramaticky, sevřeně, stupňuje ho až do překvapivého dějového zvratu (tzv. bod obratu), který je základem kompozice novely, a do závěrečné pointy.

 • Kritika fašismu a druhé světové války
 • Jednou z myšlenek je přiblížit chod malé železniční stanice v roce 1945, kdy republikou projížděly ostře sledované transporty. Kvůli jejich zpoždění neváhali Němci střílet.
 • Příběh se odehrává během jednoho dne - na konci druhé světové války, když se Němci posledními silami snažili ubránit se spojencům.
 • Válka a jejích důsledky jsou zde zobrazeny zprostředkovaně, daleko důležitější jsou osudy hlavních postav, jejich problémy a činy - skutky, které z nich dělají hrdiny.
 • Dva motivy lásky, sexu a zklamání x válce a jejích následků.
 • Ironie, humor
 • Hrabalova díla jsou inspirovány jeho zážitky a zkušenostmi
 • Dílo je možné chápat jako dílo, které vyslovuje nesmyslnost války, která zasahuje do běžných lidských životů a mění jejich charaktery a zároveň ničí vše, co dává lidskému životu smysl a činí ho krásným
 • Téma knihy je přerod chlapce v muže.

Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky rozbor 1/2

17. dubna 2016 v 18:44 | Peťa
BOHUMIL HRABAL - OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY

 1. BOHUMIL HRABAL
(1914-1997)
Narodil se v Brně-Židenice svobodné matce a důstojníkovi rakouské armády, který se k otcovství nehlásil. Byl pokřtěn pod jménem Bohumi František Kylján. Do tří let žil u prarodičů. Jeho matka pracovala jako pomocná účetní, kde se seznámila s budoucím manželem, hlavním účetním Františkem Hrabalem, za kterého se provdala. 1916 napsal jeho nevlastní otec písemný souhlas, aby mohl používat jeho jméno. Narodil se mu nevlastní bratr, Břetislav Josef. Oba rodiče se věnovali divadlu.
Po maturitě, kterou s obtížemi dokončil, neboť několikrát propadl, studoval Hrabal na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Kvůli uzavření vysokých škol v období okupace nemohl svá studia dokončit, dokončil je až po roce 1946. Během války pracoval jako železniční dělník a výpravčí Kostomlatech, což se odrazilo i v jeho literární tvorbě. Vystřídal i profese jako pojišťovací agent, obchodní cestující, brigádník v ocelárnách (měl zde těžký úraz) a pracoval i v libeňských sběrných surovinách. Později pracoval jako kulisák.
Spisovatelem z povolání se stal až v roce 1963. V roce 1965 se stal členem Svazu československých spisovatelů a redakční rady Literárních novin. Po roce 1970 nesměl několik let oficiálně publikovat, psal tedy do samizdatových a exilových periodik. Roku 1975 uveřejnil v časopise Tvorba krátké sebekritické prohlášení, na jehož základě mu bylo částečně dovoleno publikovat. (pod dohledem cenzury). Řada jeho děl vycházela v nakladatelství Pražská imaginace. Toto nakladatelství vydalo pod dohledem Václava Kadlece Sebrané spisy Bohumila Hrabala v 19. svazcích.
V roce 1956 se oženil s Eliškou Plevovou. Hrabalovy knihy byly několikrát úspěšně zfilmovány a obdržely spoustu cen. V roce 1994 se setkal s Václavem Havlem a Billem Clintonem. Hrabal zemřel v roce 1997 po pádu z okna v pátém patře Ortopedické kliniky nemocnice na Bulovce, ve které se léčil. Byl pohřben na hřbitově v Hradištku a byl uložen v dubové rakvi s nápisem "PIVOVAR POLNÁ".

Ernest Hemingway - Sbohem, armádo - rozbor

23. listopadu 2011 v 18:41 | Peťa

Ernest Hemingway
(21.7.1899, USA - 2.7. 1961)

Vyrůstal v lékařské rodině, jeho matka byla pobožná a chtěl z něj slušné a vychované dítě. Hrál na violoncello a boxoval. Během studia na střední škole se pokoušel o verše, povídky a sloupky do novin. Po škole se stal reportérem kansaského listu. Poté odjel dobrovolně do Itálie jako dobrovolník ambulantních sborů Červeného kříže. Byl zde těžce raněn. Po válce pokračoval se zahraničních zpravodajem. V roce 1954 dostal Nobelovu cenu za dílo Stařec a moře. Ve svých dílech vystupuje pod pseudonymem Nick Adams. V roce 1961 pravděpodobně spáchal sebevraždu (zastřelil se) - jeho smrt bývá také vysvětlována jako nehoda při čištění hlavně zbraně. Byl to nositel i Pulitzerovy ceny.

Eric Maria Remarque - Na západní frontě klid

18. dubna 2011 v 13:53 | Peťa
Vše začíná, při návratu v fronty. Celý příběh nám vypráví mladičký voják Paul Baumer. Popisuje vše od výcviku plného šikany, válku, dovolenou až po život v kasárnách. Na samém začátku mu umírá přítel od dětství Kemmerich. Při takovýchto událostí Paul vzpomíná na předešlé události.

Božena Němcová - Divá Bára

18. dubna 2011 v 13:47 | Péťa
Divá Bára
Autor: Božena Němcová
Kniha: Karla a jiné povídky (str. 51.-92.)
Obsah:

Josef Karel Šlejhar - Kuře Melancholik

18. dubna 2011 v 13:45 | Peťa
Malému chlapci umírá maminka. Sám si neuvědomuje, co se doopravdy stalo. Jeho otec si brzy nachází mladou příbuznou, kterou si brzy na to vezme. Zprvu se přetvařuje to, ale netrvá dlouho. Posléze vymění celé služebnictvo i chlapcovu oblíbenou Katlu. Nejprotivnější je z celého nového služebnictva - Pepka. Je protivná, zlá a plní rozkazy své paní.

Malý princ - Antoine de Saint Exupéry

18. dubna 2011 v 13:43 | Peťa
Příběh je částečně inspirovaný autorovými zážitky. Příběh vypráví pilov, který havaroval s letadlem na Sahaře. V nehostinné poušti potkal malého chlapečka, kterému říkal "Malý princ".

 
 

Reklama