Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky rozbor 1/2

17. dubna 2016 v 18:44 | Peťa |  Knihy
BOHUMIL HRABAL - OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY

 1. BOHUMIL HRABAL
(1914-1997)
Narodil se v Brně-Židenice svobodné matce a důstojníkovi rakouské armády, který se k otcovství nehlásil. Byl pokřtěn pod jménem Bohumi František Kylján. Do tří let žil u prarodičů. Jeho matka pracovala jako pomocná účetní, kde se seznámila s budoucím manželem, hlavním účetním Františkem Hrabalem, za kterého se provdala. 1916 napsal jeho nevlastní otec písemný souhlas, aby mohl používat jeho jméno. Narodil se mu nevlastní bratr, Břetislav Josef. Oba rodiče se věnovali divadlu.
Po maturitě, kterou s obtížemi dokončil, neboť několikrát propadl, studoval Hrabal na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Kvůli uzavření vysokých škol v období okupace nemohl svá studia dokončit, dokončil je až po roce 1946. Během války pracoval jako železniční dělník a výpravčí Kostomlatech, což se odrazilo i v jeho literární tvorbě. Vystřídal i profese jako pojišťovací agent, obchodní cestující, brigádník v ocelárnách (měl zde těžký úraz) a pracoval i v libeňských sběrných surovinách. Později pracoval jako kulisák.
Spisovatelem z povolání se stal až v roce 1963. V roce 1965 se stal členem Svazu československých spisovatelů a redakční rady Literárních novin. Po roce 1970 nesměl několik let oficiálně publikovat, psal tedy do samizdatových a exilových periodik. Roku 1975 uveřejnil v časopise Tvorba krátké sebekritické prohlášení, na jehož základě mu bylo částečně dovoleno publikovat. (pod dohledem cenzury). Řada jeho děl vycházela v nakladatelství Pražská imaginace. Toto nakladatelství vydalo pod dohledem Václava Kadlece Sebrané spisy Bohumila Hrabala v 19. svazcích.
V roce 1956 se oženil s Eliškou Plevovou. Hrabalovy knihy byly několikrát úspěšně zfilmovány a obdržely spoustu cen. V roce 1994 se setkal s Václavem Havlem a Billem Clintonem. Hrabal zemřel v roce 1997 po pádu z okna v pátém patře Ortopedické kliniky nemocnice na Bulovce, ve které se léčil. Byl pohřben na hřbitově v Hradištku a byl uložen v dubové rakvi s nápisem "PIVOVAR POLNÁ".


 1. AUTOROVA TVORBA
 • Ostře sledované vlaky
 • Taneční hodiny pro starší a pokročilé - novela se skládající z jedné souvislé věty
 • Postřižiny
 • Slavnosti sněženek
 • Obsluhoval jsem anglického krále
 • Příliš hlučná samota
 • Perlička na dně (prvotina) - soubor povídek
 • Městečko, ve kterém se zastavil čas
 • Trilogie - Svatby v domě, Vita nuova, Proluky

 1. LITERÁRNÍ SMĚR a HISTORICKÝ KONTEXT
Období po potlačení pražského jara se neslo v duchu ,,konsolidace" a ,,normalizace" politických a společenských poměrů. Projevy odporu proti okupaci byly tvrdě potlačeny. Ve společnosti se šířily pocity zklamání a rezignace, vedoucí k nové vlně emigrace. Nespokojenost s komunistickým režimem vyjádřila občanská iniciativa Charta 77, která 1. 1. 1977 vydala prohlášení poukazující na porušování lidských práv a svobod v ČSSR. Dokument podepsala řada osobností např.: V. Havel, J. Patočka, J. Hájek. Režim reagoval tzv. Antichartou a pronásledováním signatářů Charty 77 (pomohla k později k pádu režimu). Požadavek svobody a demokracie vyjádřený v manifestu Několik vět nebyl už jen názorem opozice, ale převážně celé společnosti. Režim nehodlal ustoupit a po tvrdém zásahu proti studentské demonstraci 17. 11. 1989 se zvedl celonárodní odpor. Politická změna proběhla nenásilnou cestou a vžilo se pro ni označení Sametová revoluce.
Literaturu postihla těžce normalizace. Všechny dosavadní literární časopisy byli zakázány časopisem ,,obrozeného" svazu spisovatelů. Literatura se opět rozštěpila na tři větve - na domácí oficiálně publikovanou, domácí samizdatovou a zahraniční (exilová). Ideologický tlak silně omezoval svobodu psaní - mnoho autorů volilo ,,úniková" témata jako příroda, rodinné problémy, erotika. Velmi úspěšné bylo nakladatelství Sixty-Eight Publishers Josefa Škvoreckého v Kanadě. Zvláštní místo v české kultuře zaujal underground, jehož představitelé stáli vědomě na okraji společnosti. AJedním z podnětů k sepsání Charty 77 bylo zadržení členů undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe.
Charta 77 - byla neformální československá občanská iniciativa, která kritizovala "politickou a státní moc" za nedodržování lidských a občanských práv. Přestože byl počet signatářů Charty vzhledem k celkovému počtu obyvatel malý, je dnes Charta 77 považována za jednu z nejvýznamnějších akcí odporu vůči předlistopadovému režimu v období normalizace po roce 1968.
Anticharta - byla podpisová kampaň významných osobností kultury odsuzující prohlášení Charty 77,
Samizdat - je způsob, jakým občanští aktivisté obcházejí cenzuru v represivních režimech. Vše bylo psáno na stroji. Velký rozmach v 70. a 80. letech
Underground - je kultura, která se vymyká zvyklostem většinové společnosti. Stoupenci byly pronásledováni. Prosazovali alternativní kulturu i životní styl a vůči společnosti se kriticky vymezují.
DALŠÍ AUTOŘI:

 • Vladimír Korner
 • Vladimír Páral
 • Ota Pavel
 • Václav Dušek
 • Josef Nesvatba
 • Milan Kundera
 • Josef Škvorecký
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama