Osvětim - tábor smrti.

15. prosince 2011 v 21:59 | Peťa |  Výlety
Snad nejabsurdnější nápis, který jsem kdy viděla.

Jelikož mě téma druhé světové války vcelku zájímá, jela jsem se školou na exkurzi do Osvětimy. O tyhle věci by se měl zajímat každý. Jak málo totiž stačí k tomu, aby se něco podobného stalo znovu? Málo. Stačí aby se objevil další výborný mluvčí za kterým půjdou davy lidí a máme tady celou situaci znovu.

I pár let po druhé světové začli podobné věci dělat komunisté. Taky pronásledovali lidi - židy a podobně. Moc se od nacistů nelišili. Brutalita je prý v každém znás, stačí aby jsme dostali šanci a většina z nás prý nebude schopna přestat. Takže je těžké říci, já bych tohle nikdy neudělala.

Podle mého by koncentrační tábory měli navštěvovat všichni povinně alespoň jednou za život. Vždyť by měli vidět, kde a za co lidé umírali... a v jakých počtech. Když se procházíte místy, kde před téměř šedesáti lety lidé bojovali o své životy. Je to zvláštní.

Existuje i spousta film na tuto tématiku, které bych Vám i ráda doporučila. Hodně známí je film Pianista. Samozřejmě řeší a ukazuje židovskou otázku - v hlavní roli je žid. Musím říct, že jsem film nedokoukala, je strašným způsobem dlouhý. Ale při některých scénách se Vám zatajuje dech.

Schindlerův seznam, jedná se o černobilý film, který jsem zatím neměla možnost shlédnout, ale rozhodně patří mezi ty lepší filmy. Ostatní o filmu na toto téma je dost nevhodné říci, byl to dobrý film. Přijde mi to svým způsobem morbidní.


Dále bych se zmínila o filmu Poslední vlak, který nám přibližuje tranporty do Osvětimy. Celý film se odehrává ve vlaku, který má právě konečnou stanici v Dachau. Kolik lidí přežije? Podívejte se. Doporučuji.


Dneska jsem na hodině angličtiny shlédli film Šédá zóna, která nám ukazuje prostředí spaloven a plynových komor. Až moc dobře se do filmu vžijete. Musím říci, tento film mě opravdu velmi.. vtáhl do děje a pocit, když jsem se na něj dívala nelze popsat. Když najdou živou dívnu na podlaze plynové komoře, která přežila. Nebo spalují lidi s kterými přijeli do Osvětimi, protože musí. Zaznívá zde také jméno doktora Mengeleho. A celý film je na motivy zážitků muže, který Mengelovi asistoval. Byl to žiď, který byl vybrát aby mu asistoval a celý pobyt v koncentráku přežil.

Právě jsem dokoukala další film s totou tématikou Chlapec v pruhovaném pyžamu. Musím řici, že ještě teď se ve mě zmítají smíšené pocity a slzy se také objevili. Dlouho jsem neviděla takový film. Nelze to slovy popsat. Příběh vypráví o chlapci německého důstojníka, který je převelen do koncentračního tábora. Přestěhuje se tedy se svou rodinou do blízkosti tábora. Jeho syn se zde nudí a po čase objeví koncentrační tábor a nechápe jeho význam. Setkává se zde s židem ve stejném věku. Začnou spolu být kamarádi. Nakonec se chlaped do koncentračního tábora prokope, abych pomohl svého kamaráda najít. Vezme na sebe i jejich oblečení, takže vypadá jako jeden z obyvatelů tábora. Jenže zrovna je odvedena do plynové komory jedna část.. a on se do ní zamíchá. Zjištuje, že zde nemají takový konfort o kterém se všude mluví.. zjišťuje hrůznou pravdu, kterou už nikdy nikomu neřekne...Na tohle se nesmí zapomenout, aby se to nikdy neopakovalo. A je krajně nevhodné, když už svých spolužáku slyším - S Romy do plynu. Nechápu myšlení lidí.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 kiki.mich kiki.mich | E-mail | Web | 17. prosince 2011 v 14:58 | Reagovat

Je to strašné co se dělo.. ségra viděla film Chlapec v pruhovaném pyžamu, tak jsem si půjčila knížku a budu to číst.. Nejhorší je, že těmhle věcem se prostě nedalo zabránit...

2 Werča Werča | Web | 17. prosince 2011 v 17:07 | Reagovat

V Osvětimi jsem nikdy nebyla, ale věřím, že je tam silná atmosféra. Číší to i z fotek...
Pianistu i Chlapce v pruhovaném pyžamu jsem viděla, oba dva to jsou skvělé filmy, při kterých člověka mrazí.

3 klikli2 klikli2 | Web | 18. prosince 2011 v 13:18 | Reagovat

Sestra tam bola na exkurzii(ja by som mala ísť na budúci rok) a vravela taktiež je je to tam dosť silné...
Ja som napr. videla film CHlapec v pruhovanom pyžame ten si musím chváliť....

4 Luciebeth Lonely (Samotářka) Luciebeth Lonely (Samotářka) | E-mail | Web | 31. prosince 2011 v 17:14 | Reagovat

Kamarádka tam byla o prý se jí to tam líbilo.
Když mi to vyprávěla, uvažovala jsem trochu, zda je při smyslech. To, co se dělo je strašné.

PS: hezky vyfocené (jak říct, že se mi líbí ty fotky, abych s tím vyjádřila i to, že se mi nelíbí prostředí?)

5 láďa láďa | E-mail | 14. dubna 2013 v 14:43 | Reagovat

Tady v pekle, moje fantazie končí. Nedokážu si představit to utrpení.    Ale už vim-
Na jařě 1944 během 3 měsíců bylo zplynováno 350 tisíc maďarských Židů.   Jámy s kapacitou 1200 těl, byli zapáleny. Do struh stékal vroucí lidský tuk, který se musel přilít tam kde oheň uhasínal. Játra a vnitřnosti totiž moc dobře nehoří.-esesáci tam chytali děti a házeli je zaživa do jam.Zemřelo zde celkem 1100 000 lidí, z toho 200 000 dětí.  Oblaka se neotevřela.Sem bůh nepřišel.

6 Ivan Ivan | 9. března 2014 v 19:40 | Reagovat

včera jsme se z Osvětimy vrátily,atmosféra tam dosáhne snad na všechny,ale šlak by mě trefil z těch blbců,co se tam na stěny všude podepisují,to je neúcta k těm,co tam umřely.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama