Malý princ - Antoine de Saint Exupéry

18. dubna 2011 v 13:43 | Peťa |  Knihy
Příběh je částečně inspirovaný autorovými zážitky. Příběh vypráví pilov, který havaroval s letadlem na Sahaře. V nehostinné poušti potkal malého chlapečka, kterému říkal "Malý princ".


Chlapec mu vyprávěl své zážitky: Přiletěl z planety (asteoridu B612), která je menší než dům. Planetka má tři sopky (Dvě činné a jednu vyhaslou). Tráví svůj den opečováváním sopek a vytrháváním baobabů, které tam neustále vyrůstají. Stromy by proměnily planetku v prach. Na které žil pouze se svou květinou. Právě kvůli této květině opustil planetku. Pochyboval o její lásce. Proto se vydal lásku hledat jinam.

Putoval tedy vesmírem a poznával obyvatele různých planet. Tito obyvatelé byli ale lidé s zvláštními charaktery. Jako prvního Malý princ poznal Krále. Chtěl vládnout celému světu. Další potkal neskromného domýšlivce, pijana, byznysmena, zeměpisce a smutného lampáře.

Ani na jedné z těchto planet nenašel porozumění. Nechápal svět dospělých, který naplňovala jen samá zášť, přetvářka, lži, chamtivost a domýšlivost. Až sedmou planetou byla Země. Potkal zde lišku, která ho naučila milovat. Předala mu životní moudra a on pochopil jak hluboké city k sobě s květinou měli. Vyprávěl dále letci své příhody. Pomohl mu najít vodu. Malý princ se domluvil s hadem, že ho uštkne na tom samém místě, kde spadl na Zemi, tak na zemi nechá jen své tělo a vrátí se na svou planetku za květinou.

Pilot se vrátil domů. Když se potkali chtěl princ nakreslit beránka. Svůj příběh nikdo nikomu pilot neřekl. Jen se strachoval, protože beránkovi nakreslil náhubek bez řemenu, a měl starost aby beránek nesežral květinu.

Malý princ je názorným příkladem, kde se porovnává dětská a dospělácká představivost. Šestiletý chlapeček nakreslí hroznýše, jak tráví slona. Když se zeptal dospělých, co to je, odpověděli mu, že je to kloubouk. Dospělý nad takovými věcmi nepřemýšlí, jsou to pro ně hlouposti a zbytečnosti. Děti se snaží zjišťovat, proč něco je tak, ale velcí to berou jako samozřejmost.

Kniha se mi opravdu líbila. Ukazuje, že dětská představivost nemá mezí. Když jsme o ní připraveni, dostáváme se do světa plného dospělých, kde vládne jen přetvářka, lži... Poukazuje na situaci ve společnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adelínka Adelínka | Web | 20. ledna 2012 v 21:38 | Reagovat

Do týhle knížky mi trvalo hrozně dlouho, než jsem dorostla a dostala se přes otevřené a zavřené hroznýše. Nakonec mě úplně pohltila.=)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama