Eric Maria Remarque - Na západní frontě klid

18. dubna 2011 v 13:53 | Peťa |  Knihy
Vše začíná, při návratu v fronty. Celý příběh nám vypráví mladičký voják Paul Baumer. Popisuje vše od výcviku plného šikany, válku, dovolenou až po život v kasárnách. Na samém začátku mu umírá přítel od dětství Kemmerich. Při takovýchto událostí Paul vzpomíná na předešlé události.

Jak seděli ve školních lavicích a kantorek jim vyprávěl, jak by měli sami dobrovolně narukovat do války, protože to dělají pro svou vlast. Kvůli učiteli se do války přihlásila celá třída.
Poté je celá jeho rota odvolána opět do zákopů. Zde líčí průběh celé bitvy, pocity, které zažil. Čas ubíhá a on prožívá hrůzy, které si nikdo neumí představit. Dostane propustku domů. Vrací se, jako první zjišťuje jaká je všude bída. Válka je moc nákladná a lidé, trpí chudobou. Jeho matka je nemocná - rakovina. Doma zjišťuje, jak moc je válkou deformovaný. Uvědomuje si, jak se sám změnil. Válku bere jako samozejmost, nebaví ho věci, které dříve. Nedokáže se bavit s lidmi.
Po opětovném návratu na frontu je citlivější, bere věci úplně jinak. Když jeho oddíl dostane za úkol vyklidit jednu vesnici, jsou on a Kropp postřeleni. Dostanou se do vojenského lazaretu (Nemocnice), kde Kroppovi amputují nohu. Paul se poté, ale vrací zpět na frontu. Postupem času zjišťuje, že zemřeli téměř všichni jeho kamarádi. Na bitevním poli se opět setká s jeho posledním žijícím kamarádem - Katzinským. Toho postřelí. Vezme ho a nese ho přes celé bitevní pole k nemocnici. Ovšem když tam dojde je kamarád mrtev.
Na konci Paulovo vyprávění končí a přechází do Er-formy. Citováno: " Padl v říju 1918, v den, jenž byl na bojišti tak tichý, že se zpráva vrchního velitelství omezila na větu: Na západní fronte klid". Umřel, když se začali všude šířit zprávy o míru.
V příběhu vystupují: Albert Kropp, Muller, Leer, Kemmerich, Tjaden, Westhus, Detering, Katzinský - to jsou Paulovi přátelé v rotě.
O díle:
Na západní frontě klid je sugestivně zabarvený román. Vyznačující se svou humanitou, protiválečným postojem. Odmítá násilí. Zbavuje čtenáře iluzí o jakémkoliv hrdinství. Autor toto dílo píše za základě svým válečným zkušeností. Celý román je napsán v Ich formě (Remarque promlouvá ústy Paula Baumer), až na samém závěru se vyprávění mění na er-formu, kdy je konstatováno, že Paul Baumer umřel.
Na pozadí válečných hrůz se stává měšťanská kultura absurdní. Do popředí vstupují základní lidské potřeby jako jídlo, spánek, možnost žít. Vyzvedává se tu také "vojenské přátelství" na život na smrt. Autor v díle polemizuje o smyslu války.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 yas yas | Web | 20. dubna 2011 v 19:50 | Reagovat

remarque je jeden z nejskvělejších spisovatelů. jeho myšlenky, postup, jednání a všechno, zdá se mi, jako by mi snad změnil i kousek života.. po třech stránkách první knížky (stíny v ráji) jsem hned věděla, že mě nadchne. ale že se do něj zamiluju až takhle, to jsem netušila... skvělé, skvělé. sice nevím, jak se líbí tobě/ostatním, ale já v něm shledala jakési porozumění, což je vždycky případ knižní lásce, ne? :)

2 Elleine Elleine | Web | 21. dubna 2011 v 8:51 | Reagovat

[1]: Souhlasím, ta knížka byla vážně suprová :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama