Božena Němcová - Divá Bára

18. dubna 2011 v 13:47 | Péťa |  Knihy
Divá Bára
Autor: Božena Němcová
Kniha: Karla a jiné povídky (str. 51.-92.)
Obsah:


Celý příběh se odehrává ve velké vesnici nazývané Vestec. V této vesnici žije osamělý pastýř Jakub. Byl to sirotek, odmalička musel pracovat. Vypracoval se až na obecního pastýře. Dlouhou dobu žil sám. Nakonec si vzal Báru. Po roce se jim narodilo děvče, které pojmenovali po matce - Bára. Jenže matka jí brzy umřela a tak Jakub musil Báru vychovat sám. Lidé ve vesnici si povídali, že Báru očarovali polednice, že jí vyměnili. Dali jí přezdívku - Divá Bára. Jakub jí vychoval jako chlapce.

Lidé jí opovrhovali. Byla nebojácná, silná. Měla jen Lišaje, jejího věrného čtyřnohého přítele. Jozífka, kterého bránila před chlapcema a Elšku. Jenže Jozífka poslali rodiče do učení a Elšku do Prahy, kde se měla naučit dobrým mravům. Zůstala tam u své tety, kde se také zamilovala do doktora Hynka.

Když se po třech letech opět vrací do vesnice, vítá se Barou. Opět spolu začnou trávit čas. Teta Pepinka vybrala Elšce ženicha - správce. Bára, ale nemohla dopustit, aby byla její kamarádka nešťastná, převlékla se tedy za strašidlo. Vyplašila správce a řekla mu, aby již nadále nechodil za Elškou jako nápadník, nebo zemře. (Vypadala totiž jako smrt)
Lidé přišli na to, že to byla Bára. Potrestali jí tak, že musela zůstat přes noc na hřbitově v Kostnici, myslili se, že zkrotne. Večer za ní přišel její otec, bylo mu bez ní doma smutno, proto zůstal s ní. K ránu se tam vypravil i myslivec. Divil se, co se děje, vyslechl vše od Jakuba.

Šel za Bárou a zeptal se jí, zda-li by si ho nevzala. Již dlouho dobu ji pozoroval. Jednou se spolu bavili, ale zatím jí nikdy neřekl, co k ní cítí. Když Elška s Bárou házeli do vody věnečky, hodila ho Bára na vrbu na opačném břehu, tento věneček si myslivec vzal, podle toho mělo být určeno, kam se provdá. Odpověděla mu, že ano. Teta věnovala Elšce celý svůj majetek pod podmínkou, že si vezme Hynka. Josífek, stále nechtěl jít do učení na pátera, ale když zjistil, že se bude Bára vdávat, změnil názor, jen kvůli ní, nechtěl.

Postavy:

Divá Bára - hodná, statečná, důmyslná, spravedlivá, upřímná, čestná, bez předsudků, nepověrčivá, chudá. Dcera Jakuba a Báry.
Elška - Nejlepší kamarádka Báry. Nepovyšuje, bojácná, věrná, čestná
Jozífek - syn kostelníka a kostelníkové, neumí se bránit, bojácný, zamilovaný do Báry.
Jakub - Otec Báry. Nemluvený, chudý, spravedlivý, pracovitý, hrdý, pastýř
Pepina - sestra faráře, vychovávala Elšku, dobromyslná
Správce - úlisný, bohatý, hrubý, pokrytec, zbabělý
Myslivec - málomluvný, statečný, spravedlný, hodný

Jazyk:

Jedná se o povídku. Je psána starou češtinou i slovosledem. Jazyk je velmi bohatý.

Myšlenka díla:

Poukazuje na zkaženosti doby. Tím, že se lidé dělí podle majetku. Lidé se bojí toho, co neznají a jsou až přehnaně pověrčivý. Odsuzují Báru aniž by ji poznali. Proto bysme neměli dělat závěry brzy, ale dříve poznat člověka, poté činnit…

Můj názor:

Kniha se mi líbila, hůře se mi četla díky svému přeházenému slovosledu. Myslím, že stojí za přečtení. Dobře popisuje dobu ve které se nacházíme. Výborně popisuje jednotlivé osoby.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nevinná Nevinná | Web | 15. května 2011 v 10:34 | Reagovat

ukázku z divé báry máme v čítance, potom co jsem četla tvou recenzi, myslím že si jí přečtu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama